O MISTRZOSTWO ŁÓDZKIEGO ZWIĄZKU PIŁKI NOŻNEJ

- podniesienie poziomu wyszkolenia zawodniczek,

- sportowa rywalizacja drużyn dziewcząt na terenie Łódzkiego Związku Piłki Nożnej,

- wyłonienie Klubowego Mistrza ŁZPN Juniorek U-18, Juniorek Młodszych U-16 i Młodziczek U-13,

- zachęcanie do gry w piłkę nożną dziewcząt w kategoriach Orliczki U-11 i Żaczki U-9,

- gra o awans do rozgrywek Centralnej Ligi Juniorek U-18/U-16 i międzywojewódzkich o Klubowe Mistrzostwo Polski Młodziczek U-13.

II. POSTANOWIENIA OGÓLNE

§ 2

Mistrzostwa Łódzkiego Związku Piłki Nożnej, w skrócie ŁZPN, prowadzone są w oparciu o obowiązujące przepisy:

• Przepisy gry

• Unifikacja PZPN

• Regulaminy PZPN dotyczące rozgrywek młodzieżowych kobiet i dziewcząt na szczeblu centralnym.

• Regulamin rozgrywek piłkarskich Łódzkiego Związku Piłki Nożnej.

§ 3

Wydział Gier i Ewidencji ŁZPN wraz z Komisją ds. Piłki Nożnej Kobiet ŁZPN na szczeblu województwa łódzkiego w ramach rozgrywek młodzieżowych kobiet i dziewcząt prowadzi weryfikację w następujących ligach i klasach rozgrywkowych:

• (B1) ŁÓDZKA LIGA JUNIOREK U-18

• (C1) ŁÓDZKA LIGA JUNIOREK MŁODSZYCH U-16

• (D1) ŁÓDZKA LIGA MŁODZICZEK U-13

• (E1) ORLICZKI U-11 – rozgrywki turniejowe

• (F1) ŻACZKI U-9 – rozgrywki turniejowe

§ 4

1. Sezon rozgrywkowy rozpoczyna się 1 lipca, a kończy 30 czerwca roku następnego. Okres przerwy między rundami trwa od 1 grudnia do 1 marca roku następnego.

2. Termin zgłoszenia drużyn do rozgrywek – 15.07.2023r (do 15.07 w latach następnych)

§ 5

1. W rozgrywkach mogą brać udział wyłącznie zawodniczki potwierdzone i uprawnione w systemie Extranet. (Dla kategorii ŻACZKI U-9 – zalecane. Mogą grać zawodniczki bez potwierdzenia i uprawnienia w systemie Extranet. Drużyny szkolne są zwolnione z rejestracji zawodniczek w Ekstranet).

2. Każda zawodniczka w trakcie rozgrywania turnieju musi posiadać jeden z dokumentów tożsamości: ważną legitymację szkolną ze zdjęciem, dowód osobisty lub paszport.

3. Każdy z trenerów prowadzących zespół w w/w rozgrywkach zobowiązany jest do posiadania aktualnej licencji trenerskiej (także podczas rozgrywanego turnieju).

4. Zobowiązuje się kluby do ścisłego przestrzegania postanowień PZPN w przedmiocie badań lekarskich. Zawodniczka nieposiadająca aktualnego badania lekarskiego nie może uczestniczyć w zawodach.

5. Limit meczów dla zawodniczek we wszystkich rozgrywkach w sezonie wynosi 40 spotkań. Dla Juniorek Młodszych U-16 i Juniorek U-18 ww. limit dotyczy wyłącznie rozgrywek klubowych.

6. 30 minut przed rozpoczęciem zawodów, trenerzy zespołów zobowiązani są do przedstawienia listy zawodniczek biorących udział w danym turnieju oraz oświadczenia, iż każda z zawodniczek uczestniczących w danym turnieju posiada aktualne badania lekarskie.

§ 6

1. Uczestnicy przyjeżdżają na koszt klubu delegującego.

2. Obowiązek ubezpieczenia zawodniczek spoczywa na klubie delegującym drużynę.

3. Obsadę sędziowską zapewnia Łódzki ZPN lub organizator meczu/turnieju (turnieje żaczek sędziują trenerzy).

4. Klub organizator zabezpiecza opiekę medyczną na turnieju.

5. Wpisowe za turnieje wynosi 50,- zł od drużyny.

6. Niestawienie się drużyny na turnieju podlegać będzie karze zgodnie z Taryfikatorem Sankcji Finansowych dotyczących organizacji rozgrywek w piłkę nożną Łódzkiego Związku Piłki Nożnej.

§ 7

Klub posiadający drużyny w kilku klasach rozgrywkowych może wystawić swoje zawodniczki do gry o mistrzostwo poszczególnych klas zgodnie z następującymi zasadami:

a) Jeżeli zawodniczka, brała udział w spotkaniu mistrzowskim lub pucharowym w wymiarze nieprzekraczającym połowy czasu gry, może uczestniczyć w spotkaniu innej drużyny swego klubu, które rozpoczyna się do 48 godzin po zakończeniu pierwszego meczu, w pełnym wymiarze czasu gry (przepis ten nie dotyczy zawodniczek występujących na pozycji bramkarki);

b) Udział zawodniczki w meczu, w którym zgodnie z postanowieniami regulaminu rozgrywek obowiązuje system zmian powrotnych, będzie traktowany jako udział w meczu w wymiarze nieprzekraczającym połowy czasu gry;

c) Jeżeli zawodniczka brała udział w spotkaniu mistrzowskim lub pucharowym w wymiarze przekraczającym połowę czasu gry może wystąpić w kolejnym spotkaniu innej drużyny swego klubu, dopiero po upływie 48 godzin od zakończenia tego meczu (przepis ten nie dotyczy zawodniczek występujących na pozycji bramkarki);

d) Zawodniczka traci prawo do gry w drużynach niższych klas po rozegraniu 2/3 oficjalnych spotkań mistrzowskich w danym sezonie w drużynie wyższej klasy (przepis ten nie dotyczy zawodniczek uczestniczących w rozgrywkach młodzieżowych).

§ 8

1. Podczas rozgrywek obowiązują następujące zasady punktowania:

• za zwycięstwo w meczu drużyna otrzymuje 3 pkt,

• za mecz nierozstrzygnięty (remis) 1 pkt,

• za przegraną 0 pkt.

2. W rozgrywkach kolejność zespołów w tabeli ustala się według liczby zdobytych punktów.

W przypadku uzyskania równej liczby punktów przez dwie lub więcej drużyn, o zajętym miejscu decydują:

I) Przy dwóch zespołach:

a. liczba zdobytych punktów w spotkaniach między tymi drużynami,

b. przy równej liczbie punktów korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach tych drużyn,

c. przy dalszej równości, zgodnie z zasadą, że bramki strzelone na wyjeździe liczone są podwójnie, korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach tych drużyn,

d. przy dalszej równości, korzystniejsza różnica bramek w spotkaniach w danym sezonie,

e. przy dalszej równości, większa liczba bramek zdobytych w spotkaniach w danym sezonie,

f. przy dalszej równości, większa liczba zwycięskich meczów w danym sezonie,

g. przy dalszej równości, większa liczba zwycięskich meczów na wyjeździe w danym sezonie.

II) Przy więcej niż dwóch zespołach stosuje się kolejno zasady określone w pkt 1) wyłącznie między zainteresowanymi drużynami.

III) Postanowienia ust. 2 pkt I) lit. a-c mają zastosowanie wyłącznie w sytuacji rozegrania wszystkich zaplanowanych meczów pomiędzy zainteresowanymi drużynami.

3. W sytuacji braku możliwości zakończenia rozgrywek spowodowanej siłą wyższą, która nastąpi po rozegraniu 50% lub więcej zaplanowanych kolejek jako tabelę końcową przyjmuje się tabelę po ostatniej rozegranej kolejce, przy założeniu, iż wszystkie zaległe mecze tej i poprzednich kolejek, które nie odbyły się w terminach wcześniejszych uznaje się za nierozegrane bez przyznawania punktów.

4. W sytuacji braku możliwości zakończenia rozgrywek spowodowanej siłą wyższą, która nastąpi po rozegraniu mniej niż 50% zaplanowanych kolejek, wyniki dotychczas rozegranych meczów będą anulowane, a kolejność drużyn w tabeli końcowej nie zostanie ustalona.

5. W przypadkach, o których mowa w ust. 3 i 4 klubom uczestniczącym w rozgrywkach nie przysługują jakiekolwiek roszczenia wobec PZPN lub Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej z tytułu poniesionych wydatków związanych z udziałem we wcześniej zakończonych lub anulowanych rozgrywkach.

III. PRZEPISY GRY I ZASADY ROZGRYWEK

§ 9

1. Przepisy nie ujęte w niniejszym regulaminie realizujemy zgodnie z przepisami gry w piłkę nożną, regulaminami rozgrywek centralnych i unifikacją.

2. W kategorii Juniorka U-18 rozgrywamy tylko baraże do CLJ (wiosna).

3. Rozgrywki w kategorii Juniorki Młodsze U-16 prowadzone będą w systemie jesień – wiosna jako liga lub rozgrywki turniejowe w zależności od ilości zgłoszonych drużyn. W przypadku braku zgłoszeń do ligi odbędą się baraże do CLJ (wiosna).

4. Młodziczki U-13 będą prowadzone w rundzie jesiennej jako eliminacje do rozgrywek krajowych. W rundzie wiosennej Komisja ds. Piłki Nożnej Kobiet ŁZPN zorganizuje dla w/w kategorii turnieje (regulaminy ustali Kds.PNK ŁZPN).

5. System gier uzależniony będzie od ilości zgłoszonych drużyn. W przypadku systemu turniejowego minimum 4 turnieje.

6. W rundzie wiosennej w kategoriach młodzieżowych zgłaszamy ponownie drużyny do rozgrywek – mogą dołączyć nowe.

7. Każda drużyna biorąca udział w rozgrywkach w kategorii Orliczki U-11 i Żaczki U-9 może zgłosić do w/w rozgrywek zawodniczki grające w ligach chłopięcych lub innego klubu niebiorącego udziału w rozgrywkach – za zgodą macierzystego klubu. Na liście startowej  należy zaznaczyć w/w zawodniczkę.

8. W turniejach w kategorii Orliczki U-11 i Żaczki U-9 mogą brać udział drużyny szkolne. Listę zgłoszeniową potwierdza dyrektor szkoły. Z gmin poniżej 9000 mieszkańców szkoły mogą wystawić wspólnie 1 drużynę. W w/w przypadku listę potwierdzają dyrektor wiodącej szkoły. Badania lekarskie obowiązkowe.

§ 10

Przepisy dla poszczególnych kategorii wiekowych:

Juniorki U-18 i Juniorki Młodsze U-16 – liga, eliminacje do CLJ:

1. Każda drużyna ma prawo zgłoszenia do rozgrywek dowolnej liczby zawodniczek.

2. Mecze odbywają się według ogólnie przyjętych przepisów gry w piłkę nożną. (m.in. drużyny w składach 11-osobowych, mecze rozgrywane na boiskach pełnowymiarowych, obowiązuje przepis o „spalonym”).

3. Do każdych zawodów może być zgłoszonych max. 18 zawodniczek.

4. Proponuje się wpisywanie do protokołu sędziowskiego oraz przydzielenie stałych numerów dla 18 podstawowych zawodników. Zawodnicy rozpoczynający grę, w rubryce sprawozdania sędziowskiego (L.p.) powinni być wpisani w pozycjach od 1 do 11 i mieć koszulki ponumerowane zgodnie z zapisem w protokole.

5. Na ławce rezerwowych poza 9 zawodniczkami rezerwowymi może przebywać maksymalnie jeszcze 7 osób funkcyjnych. Obowiązek kontroli osób zasiadających na ławkach rezerwowych spoczywa na sędziach zawodów.

6. Zawodniczka wykluczona z gry oraz trener lub inna osoba funkcyjna usunięta przez sędziego w czasie zawodów nie może dalej przebywać na ławce rezerwowych.

7. W czasie meczu drużyna ma prawo do dokonania 7 zmian zawodniczek (w tym bramkarza) bez prawa ich powrotu do gry po dokonaniu zmiany.

8. Zawodniczki mogą rozgrywać spotkania w dowolnym obuwiu (wkręty lub lanki), spełniające wymogi przepisów gry w piłkę nożną.

9. Każda zawodniczka podczas gry musi posiadać ochraniacze.

10. Mecze rozgrywane są piłkami nr 5.

11. Drużyny zobowiązane są do posiadania dwóch kompletów strojów w różnych kolorach.

12. Czas trwania zawodów w rozgrywkach wynosi: U18 – 2 x 45 min, U16 - 2 x 40 min z przerwą do 15 minut.

Juniorki Młodsze U-16 – rozrywki turniejowe:

1. Zespół może zgłosić do rozgrywek dowolną liczbę zawodniczek, ale na danym turnieju może występować maksymalnie 12. (można zgłosić wspólną drużynę kilku klubów).

2. W meczu biorą udział zespoły 7 osobowe (6 + bramkarz).

3. Dozwolona jest dowolna ilość zmian zawodniczek - tzw. zmiany powrotne.

4. Wymiary boiska: 55-68m x 40-52m. Bramki: 5m x 2 m.

5. Pole karne 15m x 9m. Rzut karny wykonywany z odległości 9m.

6. Mecze rozgrywane są piłkami nr 5.

7. Obowiązuje przepis o spalonym.

8. Zawodniczki rozgrywają mecze w butach dozwolonych na danym boisku.

9. Obowiązkowe są ochraniacze piłkarskie.

10. Czas gry: 2 x 30 minut, przerwa do 10 minut. (turniej - zgodnie z ustaleniami organizatora).

11.Obowiązują wykluczenia czasowe z gry w celach wychowawczych na okres 2 minut, kolejnych 2 minut oraz wykluczenie z meczu.

Młodziczki U-13 (liga/turnieje):

1. Zespół może zgłosić do rozgrywek dowolną liczbę zawodniczek, ale w lidze/turnieju może występować maksymalnie 14.

2. W meczu biorą udział zespoły: 9 osobowe (8 + bramkarka).

3. Dozwolona jest dowolna ilość zmian zawodniczek - tzw. Zmiany powrotne

4. Wymiary boiska: liga – 70-75m x 45-50m, turniej - 55-68m x 40-50m. Bramki: 5m x 2 m.

5. Pole karne: liga – 18 x 9m, turniej – 15 x 9m. Rzut karny - 9m.

6. Mecze rozgrywane są piłkami nr 4.

8. Zawodniczki rozgrywają mecze w butach z miękką podeszwą (mogą być tzw. „lanki”).

10. Czas gry: liga – 2 x 40 min., turniej - zgodnie z ustaleniami organizatora.

Orliczki U-11 (turnieje):

1. Zespół może zgłosić do rozgrywek dowolną liczbę zawodniczek, ale turnieju może występować maksymalnie 14.

2. W meczu biorą udział zespoły 7 osobowe.(6 + bramkarka)

3. Dozwolona jest dowolna ilość zmian zawodniczek - tzw. zmiany powrotne

4. Wymiary boiska: 50-60m x 26-30m. Bramki: 5m x 2 m.

5. Pole karne 15m x 9m. Rzut karny wykonywany z odległości 9m

8. Obowiązkowe są ochraniacze piłkarskie.

9. Czas gry: 2 x 12 minut przy 3-4 meczach, 2 x 10 minut przy 5-6 meczach.

10. Nie obowiązuje przepis o spalonym.

11. Wrzut z autu: zawodnik samodzielnie wprowadza piłkę nogą – nie może wcześniej wykonać podania. Odległość przeciwnika 3m.

12. Obowiązują wykluczenia czasowe z gry w celach wychowawczych na okres 2 minut, kolejnych 2 minut oraz wykluczenie z meczu (zawodnik kończy grę, zespół gra w komplecie).

13. Brak tabel z rozgrywek.

Żaczki U-9 (turnieje):

2. W meczu biorą udział zespoły 5 osobowe (4 + bramkarka).

4. Wymiary boiska: 40-46m x 26-30m. Bramki 3m x 1,55.

5. Pole karne 13m x 7m. Rzut karny wykonywany z odległości 6m.

6. Mecze rozgrywane są piłkami nr 4,3 lub piłka siatkowa.

8. Wskazane są ochraniacze piłkarskie.

9. Czas gry: 2 x 10 minut przy 3-4 meczach, 2 x 8 minut przy 5-6 meczach.

12. Obowiązują kary wychowawcze – wymiana zawodnika ukaranego na 2 minuty (zespół gra w komplecie)

13. Brak tabel i wyników z rozgrywek.

IV. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§ 11

Przy zgłaszaniu i rozpatrywaniu protestów obowiązuje następująca zasada:

a) na szczeblu wojewódzkim rozgrywek pierwszą instancją jest Komisja ds. Piłki Nożnej Kobiet ŁZPN, a drugą Komisja Odwoławcza ŁZPN,

b) protesty do pierwszej instancji należy składać najpóźniej 48 godz. po zakończeniu meczu, a odwołanie od tych decyzji do drugiej instancji w terminie 3 dni od dnia podjęcia decyzji w pierwszej instancji.

§ 12

1. Prawo interpretacji niniejszego regulaminu przysługuje Komisji ds. Piłki Nożnej Kobiet ŁZPN i Zarządowi Łódzkiego ZPN.

2. W okresie trwania rozgrywek mistrzowskich mogą być wprowadzane zmiany w niniejszym Regulaminie tylko wynikające z uchwał Zarządu PZPN, i uchwał Zarządu ŁZPN podjętych po uchwaleniu Regulaminu.

3. Ewentualne zmiany w niniejszym Regulaminie będą wprowadzane w formie uchwały Komisji ds. Piłki Nożnej Kobiet Łódzkiego ZPN.

4. Zgodnie z decyzją Ministerstwa Sportu i Turystyki rozgrywki o Klubowe Mistrzostwo Polski Juniorek U18, Juniorek Młodszych U16 i Młodziczek U13 w piłce nożnej objęte są Ogólnopolskim Systemem Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży.

§ 13

W przypadku braku uregulowań w niniejszym dokumencie Regulamin Rozgrywek Piłkarskich O Mistrzostwo Łódzkiego Związku Piłki Nożnej jest aktem decydującym w sprawie rozgrywek na terenie ŁZPN.